Špatná výživa může zakrslému králíkovi způsobit vážné zdravotní obtíže
Mnoho lidí by dnes rádo mělo nějakého domácího mazlíčka, ale mají problém s časem. Za přijatelné řešení považují chov zakrslého králíka, který tolik pozornosti nevyžaduje. Problém však nastává někde jinde. Chovatelé mnohdy nevědí, jak správně králíka krmit.Základem je kvalitní seno
Veterinární lékaři často léčí u zakrslých králíků nemoci, které jsou způsobené špatnou výživou. Základem stravy zakrslého králíka je kvalitní seno, ke kterému musí mít neustálý přístup. Seno obsahuje hrubou vlákninu, která zajistí správnou funkci střev. Kromě toho dochází žvýkáním sena i k obrušování zubů a zabránění jejich přerůstání. Seno je nutné před podáním zkontrolovat, jestli je suché a voňavé. Vlhké seno může obsahovat nebezpečné plísně. Jestliže máte vlastní zdroj, pak je dobré ho po usušení ponechat šest týdnů uležet, aby v něm došlo k nutným biochemickým změnám a nezpůsobovalo králíkovi trávící obtíže.
S granulemi opatrně
Od desátého týdne věku je možné v malém množství dvakrát denně zařazovat i čerstvou trávu společně se zeleninou. Vhodné jsou natě z celeru nebo mrkve, mrkev, okurka a v zimě pastinák. V žádném případě nesmí dostat brambory, protože jsou pro něho jedovaté! Ovoce (jablka, hrušky) jsou spíše pamlskem – vysoký cukr by přispíval k obezitě. Je také možné zakoupit granulované směsi pro zakrslé králíky. Nezaměňovat s granulemi výkrmovými! Kokcidiostatika, která jsou v krmení pro jateční králíky obsažená, by mohla být příčinou onemocnění kokcidiózou a následného úhynu. Při výběru granulí by měl chovatel volit jednobarevnou variantu, protože jinak by si mohl králík začít vybírat jen to, co mu nejvíce chutná.
Buďte ke svému svěřenci zodpovědní
Pro ukrácení dlouhé chvíle, ale i pro obrušování zubů, je vhodné podat suché nebo čerstvé větvičky z hrušně nebo jabloně. V menším množství je vhodná i bříza, borovice nebo smrk. Rozhodně však musí mít králík neomezený přístup k pitné vodě, kterou je zapotřebí v napáječce denně měnit. Zodpovědný přístup ke zvířeti se pozná také podle jeho zdravotní kondice. Pro chovatele v okolí České Lípy je k dispozici poradenství Veterinární ordinace Slovanka, kde získají informace o vhodné výživě i výběru krmiv.