Kardiovaskulární centrum úspěšným projektem IOP
Vybraným úspěšným projektem Integrovaného operačního programu (IOP) za úsek Služby v oblasti veřejného zdraví se před rokem stalo Kardiovaskulární centrum Zlín. Monitorovací výbor IOP se schází jednou za půl roku a do své zprávy vybere vždy pouze jeden úspěšný projekt z dané oblasti. Pro Krajskou nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), je výběr jejího vysoce odborného pracoviště oceněním dobré přípravy a realizace projektu.Projekt Kardiovaskulární centrum Zlín přinesl nemocnici celou řadu špičkového technického vybavení, konkrétně 22 nových přístrojů v hodnotě téměř 60 milionů korun.
V rámci projektu bylo modernizováno a obnoveno stávající vybavení příslušných pracovišť Kardiovaskulárního centra a doplněny nové zdravotnické prostředky. Z dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj byla pořízena druhá kardiologická angiolinka sloužící k moderní léčbě infarktu myokardu. Dále byl zakoupen kombinovaný intravaskulární ultrazvuk a zařízení pro stanovení frakční průtokové rezervy pro kvantifikaci hemodynamické významnosti zúžení koronárních tepen. Důležité bylo pořízení záznamového elektrofyziologického zařízení a zařízení k radiofrekvenční ablaci (ablační jednotka). Pořízen byl i echokardiografický přístroj včetně 3D jícnové sondy, přenosný echokardiografický přístroj a duplexní sonografický přístroj. Zavedením bezdrátového telemetrického monitorování EKG pro 12 lůžek se zvýšila bezpečnost kardiologických pacientů. Pořízením dvou ventilátorů pro umělou plicní ventilaci, ze kterých je jeden přenosný, se zvýšila kapacita pro přechodnou umělou plicní ventilaci nemocných s akutním oběhovým nebo dechovým selháním na koronární jednotce bez nutnosti jejich překladu na anesteziologicko-resuscitační oddělení.
V roce 2012 bylo v nově vybaveném pracovišti intervenční kardiologie provedeno 2187 koronarografických vyšetření se 765 koronárními intervencemi, 312 intervencí proběhlo u nemocných s akutním infarktem myokardu. Pracoviště je využito v rutinním provozu pět pracovních dní v týdnu a v rámci pohotovostní služby je k dispozici sedm dní v týdnu 24 hodin denně.
V arytmologickém pracovišti byly provedeny 204 implantace kardiostimulátorů, 40 reimplantací a 22 elektrofyziologických vyšetření.
Celkový rozpočet projektu byl 59,9 mil. Kč, z toho 50,9 mil. Kč příspěvek strukturálního fondu EU a 8,9 mil. Kč příspěvek Zlínského kraje.