Obec Velká Polom


Opavská 58, Velká Polom 747 64
Velká Polom.
Obec patří ve slezském regionu k nejstarším. Bohužel existuje málo pramenů, ze kterých lze vyčíst nejstarší fakta o životě našich předků.
Před více jak 730 lety přišla hrozná bouře, prudká vichřice vylámala z kořenů staleté stromy a velkou část lesa vyvrátila. Okolní obyvatelé použili těchto klád ke stavbě svých příbytků a založili na vymýceném pozemku osadu, kterou nazývali Velký Polom, později byl název upraven na Velká Polom.
Od r. 1288 se datuje první zmínka o obci. Vesnici vlastnil feudál Vikart, není však známo, zda ji vybudoval či převzal a podmanil si ji. Dá se však předpokládat, že obec vznikla mnohem dříve, neboť zdejší farní kostel je zasvěcen sv. Václavovi, k čemuž udělovali souhlas sami Přemyslovci.
Velká Polom se stala farní vesnicí, do jejíž duchovní správy patřily okolní vesnice: Čavisov, Hrabyně, Smolkov, Lhotka, Krásné Pole, Horní a Dolní Lhota. V r. 1784 byla z Velké Polomi vyfařena Hrabyně, v r. 1905 Chabičov. Od r. 1508 (odkdy je zachována evidence) u nás působilo 27 farářů a 48 kaplanů.
Obec Velká Polom se nachází v Moravskoslezském kraji a od 1.1.2007 tvoří jednu z okrajových částí okresu Ostrava–město. Se svou rozlohou 1165 ha patří mezi obce středně velké. Leží na spojnici měst Ostravy a Opavy, kterou představuje státní silnice I/11. Velká Polom plnila i v dávné historii významnou roli, tomu odpovídá i dobrá vybavenost.
Mezi významné objekty patří kostel sv. Václava, farní úřad, ve vlastnictví obce je to kulturní středisko, více jak 130 let stará budova, rekonstruovaná v r. 2006.
V něm se nachází lékárna, zdravotní středisko, prostorný společenský sál a několik kluboven.
Suterén poskytuje příjemné posezení ve stylovém prostředí, zde je možno organizovat oslavy, konají se zde výstavy, společenské organizace a spolky jej využívají ke schůzovní činnosti.

V současné době se realizuje developerský projekt v lokalitě Mlýnek. Díky tomu se počet obyvatel v obci neustále zvyšuje.
V roce 2009 byla opravena budova obecního úřadu. Postupně byly modernizovány všechny části školského areálu. Obnova začala v roce 2005 rekonstrukcí nejstarší část základní školy, v letech 2010 a 2011 následovala rekonstrukce a nástavba novější část základní školy, byla postavena nová mateřská škola a vybudováno multifunkční hřiště na školní zahradě. U fotbalového hřiště byla v tomtéž období postavena moderní tribuna a zázemí pro sportovce. Následovaly rekonstrukce dalších objektů - Domu hasičů v r. 2012, v dalším roce pak byl rekonstruován objekt Domu zahrádkářů na veřejnou knihovnu a rybník Rákosníček blízko MŠ, postupně byly vybudovány nové chodníky a opraveny staré kolem nejfrekventovanějších silnic. V r. 2015 došlo k rozsáhlé rekonstrukci sokolovny včetně estetizace jejího okolí, zásadním způsobem byl modernizován objekt, ve kterém sídlí Policie ČR, a také tělocvična v ZŠ. V r. 2016 bylo zastřešeno víceúčelové hřiště u ZŠ - vznikla unikátní hala pro téměř celoroční provoz.
K 1.1.2016 čítá obec Velká Polom 2 043 obyvatel.

Produkty
  • přidělení čísla popisného, evidence obyvatel, správa místních poplatků, legalizace a vidimace, městská a obecní policie


Související články
Historie obce Okřešice a kaple sv. Antonína Paduánského: Od benediktinů po současnost

Obec Okřešice

Historie obce Okřešice a kaple sv. Antonína Paduánského: Od benediktinů po současnost

Obec Okřešice, ležící v srdci Českomoravské vrchoviny, má bohatou historii, která sahá až do 16. století. Od svého založení třebíčskými benediktiny se obec vyvíjela a získávala na významu. Součástí její historie je také kaple sv. Antonína Paduánského, která se stala duchovním centrem obce. Ponořte se do historie této malebné vesnice a zjistěte více o její výjimečné kapli.


Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice

Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice, nacházející se v okrese Domažlice v Plzeňském kraji, je malebná obec s bohatou historií a přátelskou komunitou a je součástí tradiční oblasti zvané Chodsko, která je známá svou historií, lidovými tradicemi a krásnou přírodou. Leží v mírně zvlněné krajině, obklopená lesy a loukami, což z ní činí ideální místo pro odpočinek a relaxaci a také nabízí klidné a příjemné prostředí pro život. Okolí Puclic nabízí mnoho možností pro pěší turistiku, cykloturistiku a houbaření. V blízkosti se nachází několik turistických tras, které vedou přes lesy a louky. Puclice jsou také ideálním výchozím bodem pro výlety do Chodska, regionu s bohatou kulturní tradicí a jedinečným folklórem. Návštěvníci mohou zažít atmosféru chodských slavností, ochutnat místní speciality nebo se seznámit s tradičními řemesly.


Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany

Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany, dříve známá jako Fryšava nebo Vršava, se nachází asi 5 km severozápadně od městečka Hrušovany nad Jevišovkou v okrese Znojmo. Žije zde 809 obyvatel a je evidováno 221 domů. První písemná zmínka o Břežanech pochází z roku 1222, kdy byla součástí majetku velehradského kláštera. V tomto roce byl vysvěcen původní kostel sv. Bartoloměje, který se stal duchovním centrem obce. Ve 14. století byly Břežany povýšeny na městečko, což přineslo nový impuls pro jejich rozvoj. V polovině 17. století byl na místě bývalé tvrze postaven barokní zámek, který byl později přebudován ve stylu empírovém a klasicistním. Tento článek vás provede klíčovými událostmi a historickými místy Břežan.


Myslejovice - Historie a kulturní dědictví malebné obce na Prostějovsku

Obec Myslejovice

Myslejovice - Historie a kulturní dědictví malebné obce na Prostějovsku

Myslejovice, malebná obec na Prostějovsku, se pyšní bohatou historií a nádhernou přírodou. Navštivte významné historické památky jako kostel Zvěstování Panny Marie, objevte příběh chaty Wintrovky a prozkoumejte přírodní krásy včetně potoků a lesů vojenského újezdu Březina. Tento článek vás provede historií a přírodou této jedinečné obce.