Obec Píšť


Opavská 58/2, Píšť 747 18
Telefon: +420 595 055 231

Obec Píšť leží v údolí kopcovité krajiny Hlučínské pahorkatiny. Její katastr se na severu dotýká státní hranice s Polskem, z jihu je chráněna lesními porosty. V okolí převažují zemědělské pozemky. V obci jsou zřízena místa pro překračování státní hranice Píšť- Owsiszcze a Píšť-Boleslaw.

Za historií a poznáním
Kostel sv. Vavřince z roku 1743, dnes poutní místo. V něm barokní sochy sv. Petra a Pavla a soubor pěti obrazů z roku 1784 od opavského malíře F. Lichta. Do kostela jako díkůvzdání za záchranu života byl darován obraz Matky Boží, starý asi 300 let.
V obci najdeme ojedinělou kulturní památku osmihrannou kapli sv. Jana Nepomuckého z konce 19. století, pískovcová socha světce pochází z 18. století.
V roce 2002 se obec stala novým Mariánským poutním místem v České republice.
V roce 2003 byla v areálu poutního místa dokončena venkovní Křížová cesta keramických reliéfů s oddechovou a parkovou částí.

Zajímavosti
Obec se může pochlubit slunečními parkovými hodinami, které jsou v době svého vzniku největšími slunečními hodinami tohoto provedení v Evropě. Ukazují astronomický čas. Jejich dominantou je jeden z prvků symbolů obce Píšť – lilie, erbovní znak pánů ze Zvole, majitelů obce v 16. století.

Příroda
Severozápadně od obce Píšť se v Hlučínské pahorkatině nachází lesní komplex – Národní přírodní památka Hranečník. Katastrálně spadá pod obec Píšť, ovšem svou rozlohou zaujímá oblast daleko větší. V převážně dubo-borovém porostu zde hnízdí v početné kolonii volavky popelavé.
Před obecním úřadem je umístěn bludný balvan.

Rekreace, sport:
Sportovně rekreační areál, koupaliště, minigolf a stometrová střelnice.
Koupaliště v Píšti má svou tradici již od 60. let minulého století, kdy bylo vybudováno z úsilí místních občanů. Od roku 1998 do současné doby prošel areál koupaliště a minigolfu radikálními úpravami bazénů i přilehlého prostranství. Čistota vody v bazénech byla řešena novou moderní čističkou, která zabezpečuje stálou kvalitu vody, o čemž svědčí velká návštěvnost rekreantů z širokého okolí. Návštěvníky také láká příjemné čisté prostředí v záplavě květin se dvěma bazény a svěžím trávníkem; odpočinout si můžete v parných dnech ve stínu terasy s možností občerstvení až do setmění. Rekreanty, plavci i neplavci všech generací je využíván přilehlý osvětlený minigolf. V sousedství koupaliště je hřiště fotbalového klubu SLAVIA Píšť a hřiště s umělým povrchem, umožňující všechny míčové sporty. V obci Píšť je využívána známá stometrová střelnice zakladatele B. Junga.

Církevní památky:
Kostel sv. Vavřince v Píšti
Poutní místo - Obraz Matky Boží v Píšti
V hlavním oltáři v kostele sv. Vavřince je umístěn obraz Matky Boží, starý asi 300 let.
Za účasti farníků, kněze P. M. Sienkowského a starosty obce Mgr. Františka Jaroše byly korunky pro Matku Boží a Ježíška posvěceny sv. Otcem Janem Pavlem II. v Římě.
V roce 2003 byla dokončena v areálu poutního místa venkovní Křížová cesta s oddechovou a parkovou částí. Jednotlivá zastavení Křížové cesty keramických reliéfů vytvořila PaedDr. Kateřina Pavlicová.
Toto poutní místo nabývá nadregionálního významu, neboť se v obci vytvořily předpoklady pro čilý cestovní ruch, kulturní i podnikatelský rozvoj příhraničního styku s Polskem.
Boží muka v Píšti
Nacházejí se v severní lokalitě obce, směrem na Hůrky. Památník je vzpomínkou na hospodáře a zemědělce, kteří každoročně prosili o boží ochranu při jejich práci, o ochranu polí a úrody před přírodními živly.

Tradice
Tradicí obce Píšť se stala každoroční srpnová pouť k sv. Vavřinci, tzv. „Píšťský odpust“, na který se sjíždějí známí, rodáci a návštěvníci z širokého okolí. V týdnu okolo 10. srpna probíhá v Píšti řada odpustových akcí. Noční karnevaly místní Slavie Píšť, odpustové veselice na veřejných prostranstvích, velký ohňostroj, kolotoče a atrakce. Slavnostní odpustové mše se konají v neděli v kostele sv. Vavřince za účasti kněží z Česka i Polska. Nedílnou součástí odpustových slavností se stává koncert duchovní hudby.
Tradicí se stávají jarní a letní hasičské soutěže, které se konají za velké účasti hasičů a návštěvníků v okolí hasičské zbrojnice. Úspěchu se těší noční soutěž hasičských družstev z celého regionu.

Archeologie:
Osídlení doloženo z mladší doby kamenné (4500-2500 př. n. l.)
První písemná zmínka:
V roce 1228, kdy ji Přemysl Otakar I. daroval velehradskému klášteru.

Historie:
V roce 1905 se v Prusku konalo sčítání lidu – 94% obyvatel Píště uvedlo mateřskou řeč moravštinu. V roce 1910 byla obec přejmenována na Sandau, ale název se mezi lidmi neujal.

IČ: 00300560
DIČ: CZ00300560
Okres: Opava
Stát: Česká republika
Právní forma: ostatní
Počet zaměstnanců: 6 - 25 zaměstnanců
Obrat: 30 mil. až 60 mil. Kč
Kontaktní osoba: Bc. Daniel Fichna

Telefon:
+420 595 055 231
+420 595 055 941

Fax:
+420 595 055 945

Email:
pist@pist.cz
podatelna@pist.cz

Web:


Kontaktní osoby:
Bc. Daniel Fichna
funkce: starosta
tel: +420 595 055 231
email: starosta@pist.cz

Stanislav Bartusek
funkce: místostarosta
tel: +420 595 055 940
email: zastupce@pist.cz


Provozní doba:
Po, St 8-12 13-17

GPS: 49°58′31.33″ N, 18°10′40.22″ E

QR kód firmy Obec Píšť

Specializujeme se na těžbu dřeva, dopravu materiálů, zemní práce a vyvážení a likvidace odpadních vod. a odpadů.

Těžba dřeva

Sáčky z bublinkové a LD-PE, HD-PE fólie, PE pěny, od českého výrobce, skladem - velkoobchod.
Kusová a malosériová výroba dřevěných beden a atypických palet – práce prováděná specialisty.





Kontaktujte nás
captcha

Související články
Obec Děkov: Malebný klenot středočeského venkova

Obec Děkov

Obec Děkov: Malebný klenot středočeského venkova

Hledáte místo, kde se zastavil čas a kde můžete zažít autentický středočeský venkov? Pak je obec Děkov tím pravým místem pro vás! Tato malebná vesnice, jež se skládá ze tří částí Děkov, Nová Ves a Vlkov, ležící v okrese Rakovník ve Středočeském kraji, nabízí svým návštěvníkům jedinečnou kombinaci historického dědictví, přírodních krás a vřelé pohostinnosti místních obyvatel. Díky své poloze v chráněné krajinné oblasti Džbán nabízí jedinečné přírodní scenerie.


Historie obce Okřešice a kaple sv. Antonína Paduánského: Od benediktinů po současnost

Obec Okřešice

Historie obce Okřešice a kaple sv. Antonína Paduánského: Od benediktinů po současnost

Obec Okřešice, ležící v srdci Českomoravské vrchoviny, má bohatou historii, která sahá až do 16. století. Od svého založení třebíčskými benediktiny se obec vyvíjela a získávala na významu. Součástí její historie je také kaple sv. Antonína Paduánského, která se stala duchovním centrem obce. Ponořte se do historie této malebné vesnice a zjistěte více o její výjimečné kapli.


Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice

Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice, nacházející se v okrese Domažlice v Plzeňském kraji, je malebná obec s bohatou historií a přátelskou komunitou a je součástí tradiční oblasti zvané Chodsko, která je známá svou historií, lidovými tradicemi a krásnou přírodou. Leží v mírně zvlněné krajině, obklopená lesy a loukami, což z ní činí ideální místo pro odpočinek a relaxaci a také nabízí klidné a příjemné prostředí pro život. Okolí Puclic nabízí mnoho možností pro pěší turistiku, cykloturistiku a houbaření. V blízkosti se nachází několik turistických tras, které vedou přes lesy a louky. Puclice jsou také ideálním výchozím bodem pro výlety do Chodska, regionu s bohatou kulturní tradicí a jedinečným folklórem. Návštěvníci mohou zažít atmosféru chodských slavností, ochutnat místní speciality nebo se seznámit s tradičními řemesly.


Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany

Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany, dříve známá jako Fryšava nebo Vršava, se nachází asi 5 km severozápadně od městečka Hrušovany nad Jevišovkou v okrese Znojmo. Žije zde 809 obyvatel a je evidováno 221 domů. První písemná zmínka o Břežanech pochází z roku 1222, kdy byla součástí majetku velehradského kláštera. V tomto roce byl vysvěcen původní kostel sv. Bartoloměje, který se stal duchovním centrem obce. Ve 14. století byly Břežany povýšeny na městečko, což přineslo nový impuls pro jejich rozvoj. V polovině 17. století byl na místě bývalé tvrze postaven barokní zámek, který byl později přebudován ve stylu empírovém a klasicistním. Tento článek vás provede klíčovými událostmi a historickými místy Břežan.