Obec Bratrušov


Bratrušov 176, Bratrušov 787 01
První písemná zmínka o Bratrušovu pochází z roku 1371 a jedná se o závěť moravského markraběte Jana Jindřicha (bratra Karla IV.), který odkázal svému synu Prokopovi několik vsí, mezi nimi i Bratrušov.

České pojmenování i německý název Brattersdorf jsou odvozeny od českého osobního jména Bratruš a znamená tedy „Bratrušovu ves“. Tento výklad ukazuje, že vesnici zřejmě založili Slované patrně ještě před velkou kolonizací, kterou v českých zemích prováděli němečtí osídlenci zejména v průběhu 13. a 14. století. Bratrušov je svým protáhlým tvarem podél komunikace, rozdělením půdy na lány, jež se táhly za příbytky, ovšem typickou německou kolonizační vesnicí.

V roce 1603 byl postaven pozdně renesanční kostel Všech Svatých, který měl sloužit nekatolickým bohoslužbám, ale v roce 1784 při něm byla zřízena katolická fara. Tehdy patrně začalo v soukromých domech školní vyučování a kolem roku 1800 byla postavena školní budova. Do roku 1834 obec vzrůstala a bylo zde již 140 popisných čísel a 809 obyvatel. Bratrušov byl podhorskou zemědělskou obcí, jediným výrobním zařízením byl tehdy vodní mlýn, a její obyvatelé často nacházeli uplatnění v průmyslových podnicích blízkého Šumperka. Počet obyvatel Bratrušova byl od poloviny 19. století do druhé světové války konstantní a kulminoval v roce 1900, kdy zde žilo ve 149 domech 1016 obyvatel, z nichž se až na dvě výjimky všichni hlásili k německé národnosti. Česká menšina se zde postupně vytvořila až po roce 1918 a v roce 1930 bylo z 980 obyvatel 88 Čechů. Nelze se proto divit, že ve volbách v roce 1935 i v Bratrušově zvítězila Henleinova Sudetoněmecká strana. V letech 1945 až 1948 čekalo na německé obyvatelstvo vystěhování a obec byla nově osídlena. V roce 1960 byla k Bratrušovu připojena osada Osikov, obě obce však byly v letech 1980 až 1990 připojeny k Šumperku. Změna nastala až v roce 1990 kdy se Bratrušov stal opět samostatnou obcí.

Produkty
  • veřejná správa, městské magistráty, poskytování grantů a dotací, státoobčanská řízení, integrovaný záchranný systém

Moderní domov rodinného typu má kapacitu pro 24 dětí, které bydlí v rodinných skupinách.

Společenské a kulturní akce a sportovní vyžití pro své obyvatele

Technická kontrola přestaveb vozidel, aut z dovozu před schválením jejich technické způsobilosti.
STK a měření emisí pro nákladní automobily, traktory, autobusy a přívěsy.


Související články
Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice

Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice, nacházející se v okrese Domažlice v Plzeňském kraji, je malebná obec s bohatou historií a přátelskou komunitou a je součástí tradiční oblasti zvané Chodsko, která je známá svou historií, lidovými tradicemi a krásnou přírodou. Leží v mírně zvlněné krajině, obklopená lesy a loukami, což z ní činí ideální místo pro odpočinek a relaxaci a také nabízí klidné a příjemné prostředí pro život. Okolí Puclic nabízí mnoho možností pro pěší turistiku, cykloturistiku a houbaření. V blízkosti se nachází několik turistických tras, které vedou přes lesy a louky. Puclice jsou také ideálním výchozím bodem pro výlety do Chodska, regionu s bohatou kulturní tradicí a jedinečným folklórem. Návštěvníci mohou zažít atmosféru chodských slavností, ochutnat místní speciality nebo se seznámit s tradičními řemesly.


Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany

Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany, dříve známá jako Fryšava nebo Vršava, se nachází asi 5 km severozápadně od městečka Hrušovany nad Jevišovkou v okrese Znojmo. Žije zde 809 obyvatel a je evidováno 221 domů. První písemná zmínka o Břežanech pochází z roku 1222, kdy byla součástí majetku velehradského kláštera. V tomto roce byl vysvěcen původní kostel sv. Bartoloměje, který se stal duchovním centrem obce. Ve 14. století byly Břežany povýšeny na městečko, což přineslo nový impuls pro jejich rozvoj. V polovině 17. století byl na místě bývalé tvrze postaven barokní zámek, který byl později přebudován ve stylu empírovém a klasicistním. Tento článek vás provede klíčovými událostmi a historickými místy Břežan.


Myslejovice - Historie a kulturní dědictví malebné obce na Prostějovsku

Obec Myslejovice

Myslejovice - Historie a kulturní dědictví malebné obce na Prostějovsku

Myslejovice, malebná obec na Prostějovsku, se pyšní bohatou historií a nádhernou přírodou. Navštivte významné historické památky jako kostel Zvěstování Panny Marie, objevte příběh chaty Wintrovky a prozkoumejte přírodní krásy včetně potoků a lesů vojenského újezdu Březina. Tento článek vás provede historií a přírodou této jedinečné obce.


Kolšov: Historie a současnost malebné obce v okrese Šumperk

Obec Kolšov

Kolšov: Historie a současnost malebné obce v okrese Šumperk

Obec Kolšov, nacházející se v okrese Šumperk v Olomouckém kraji, je místem s bohatou historií a fascinujícím původem svého jména. S 747 obyvateli si tato vesnice zachovává svůj unikátní charakter a nabízí nejen pohled do minulosti, ale i živou současnost. Původně známá jako Kojišov, vesnice prošla mnoha proměnami a dnes je Kolšov oblíbeným místem k životu. Obec se také může pochlubit kvalitní základní a mateřskou školou.