Obecní úřad Zdětín


č. 49, Zdětín 798 43
Telefon: +420 602 557 317

Obec Zdětín
Zdětín leží na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny v nadmořské výšce 345 m. Vznikl v místě, jehož blízké okolí bylo osídleno ještě před začátkem našeho letopočtu. První zmínka o Zdětíně (dle „Zemských desek moravských“) je z roku 1368, kdy Jakub Bělík prodal svůj zdejší lán Marovcovi ze Zdětína, který pak převedl nebo prodal Zdětínský dvůr na nového vlastníka jménem Otoslav (r. 1371).Zrušením panského dvora v roce 1785 vznikla původní obec Zdětín - do roku 1843 samostatná, od roku 1843 spojená neoficiálně s osadou Nechutín, v podstatných záležitostech úplně pak od roku 1919. Při sčítání roku 1920 měla obec 502 obyvatel. Dřívější osadníci zde nosili kroj, který byl hanácký.
Na návsi obce Zdětín stojí kaple sv. Anny, postavená nákladem 1.200 zlatých v roce 1843, která se v roce2006 opravila.Kaplička dostala nový kabát, do věžičky se zabudovaly nové věžní hodiny a upravilo se prostranství v jejím okolí .Před kaplí sv. Anny je postaven pomník padlým obětem obou světových válek.
V současné době má obec 136 domů a 315 občanů. Obec je členem Mikroregionu Kostelecko a svazku obcí Vodovod Pomoraví. V budově obecního úřadu se nachází obecní knihovna, do které byl pořízen nový počítač a občané tak mají možnost přístupu k Internetu.
V obci aktivně působí Sbor dobrovolných hasičů. Založen byl v roce 1882. Družstva mužů a žen dosahují výborných výsledků v soutěžích požárního sportu. Příkladná je práce s mládeží, která se účastní soutěží „Plamen“.Členové sboru vydatně přispívají obci svojí brigádnickou činností při různých opravách a úpravách v obci.
Další činnou organizaci v obci je TJ Sokol. Tato organizace, kromě své hlavní činnosti - fotbalu, kde působí dva oddíly, zajišťuje v obci i další sportovní činnosti. Velkým kladem Sokola je práce s dětmi a pořádání společenských aktivit pro občany.
Jistě je nutná zmínka i o další „části Zdětína“, a to jsou chaty. V katastru obce jsou tři dosti veliké chatové lokality: Mokřiny, Blata a velká část před a za Běleckým Mlýnem. Naproti bývalého mlýna v nádherné krajině je menší opuštěný lom, a nad ním místo s pozůstatky prehistorického hradiště. Jeho počátky spadají do období mladšího neolitu (4 000 – 2 500 let př.n.l.). Výzkumy v lokalitě jsou nepravidelně prováděny od roku 1886 do dnešních dnů. Výzkumy prokázaly, že místo bylo využito i ve středověku ve 13. a 14. století, jako opevněné sídlo šlechty. Plocha bývalého hradiště je překvapivě prostorná. Ze tří stran jsou dodnes patrné poměrně mohutné valy a příkopy. Byl tu odkryt i středověký vjezd do sídla.Hradiště má oválný půdorys, o rozloze asi 1, 5 ha, opevněné vysokým valem a příkopem, nejsnadněji přístupné od jihovýchodu, dnes je lokalita zalesněna. Při výzkumech části valu a příkopu prováděných v roce 2001, byly zjištěny dvě fáze hradeb, z nichž jedna měla kamennou čelní zeď. Současně zde byly zjištěny známky osídlení kultury s moravskou malovanou keramikou z mladší doby kamenné, osídlení z pozdní doby kamenné a těž nálezy svědčící pro kulturu platěnickou z doby halštatské. K místu se váže pověst, že tu stával pevný hrad. Propadl se do země kvůli prostopášnostem svého pána. Zjevuje se tu Bílá paní, přízrak dcery tohoto pána. Obchází zde v poledne, s karabáčem v ruce. Hlídá prý, aby žádný z duchů nevylezl z hradu. Na velký pátek se hora otevírá. Jednou prý Bílá paní donutila dva hochy strávit v hoře celý rok. Podle další pověsti Bílá paní nosí dvanáct klíčů, od dvanácti propadlých hradů loupeživých rytířů z okolí.
Všechny tyto lokality jsou turisticky velmi oblíbené a ve velice hezkém přírodním prostředí, vhodné na vycházky s dětmi.. V katastru je vlaková zastávka, která se již několik let jmenuje „Zdětín u Prostějova“. V katastru obce je i Bělecký Mlýn - hotel a restaurace v oblíbené rekreační zóně Prostějováků . Hotel Bělecký Mlýn se nachází v klidném a romantickém prostředí údolí říčky.Děti si zde mohou prohlédnout zvířata v ZOO koutku, další z možností je projížďka na koni nebo relaxace při rybolovu. Bělecký Mlýn je také rodiště ak.malíře Oldřicha Lasáka (9.12.1884, +21.6.1968).

IČ: 00600105
Okres: Prostějov
Stát: Česká republika
Právní forma: ostatní
Počet zaměstnanců: neudáno
Obrat: 5 mil. až 10 mil. Kč
Kontaktní osoba: Robert Kříž

Telefon:
+420 602 557 317
+420 582 376 629

Email:
podatelna@bilovicens.cz

Web:


Kontaktní osoby:
Robert Kříž
funkce: starosta


GPS: 49°30′19.84″ N, 16°59′22.74″ E

QR kód firmy Obecní úřad Zdětín

Taxislužba v Praze i celé České republice, doručování nákupů.

Taxislužba v Praze i celé České republice, doručování nákupů

Stropní chlazení - energeticky úsporné a tiché řešení pro rodinné domy i kanceláře.
Montáž ústředního vytápění-stěnové, podlahové topení.





Kontaktujte nás
captcha

Související články
Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice

Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice, nacházející se v okrese Domažlice v Plzeňském kraji, je malebná obec s bohatou historií a přátelskou komunitou a je součástí tradiční oblasti zvané Chodsko, která je známá svou historií, lidovými tradicemi a krásnou přírodou. Leží v mírně zvlněné krajině, obklopená lesy a loukami, což z ní činí ideální místo pro odpočinek a relaxaci a také nabízí klidné a příjemné prostředí pro život. Okolí Puclic nabízí mnoho možností pro pěší turistiku, cykloturistiku a houbaření. V blízkosti se nachází několik turistických tras, které vedou přes lesy a louky. Puclice jsou také ideálním výchozím bodem pro výlety do Chodska, regionu s bohatou kulturní tradicí a jedinečným folklórem. Návštěvníci mohou zažít atmosféru chodských slavností, ochutnat místní speciality nebo se seznámit s tradičními řemesly.


Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany

Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany, dříve známá jako Fryšava nebo Vršava, se nachází asi 5 km severozápadně od městečka Hrušovany nad Jevišovkou v okrese Znojmo. Žije zde 809 obyvatel a je evidováno 221 domů. První písemná zmínka o Břežanech pochází z roku 1222, kdy byla součástí majetku velehradského kláštera. V tomto roce byl vysvěcen původní kostel sv. Bartoloměje, který se stal duchovním centrem obce. Ve 14. století byly Břežany povýšeny na městečko, což přineslo nový impuls pro jejich rozvoj. V polovině 17. století byl na místě bývalé tvrze postaven barokní zámek, který byl později přebudován ve stylu empírovém a klasicistním. Tento článek vás provede klíčovými událostmi a historickými místy Břežan.


Myslejovice - Historie a kulturní dědictví malebné obce na Prostějovsku

Obec Myslejovice

Myslejovice - Historie a kulturní dědictví malebné obce na Prostějovsku

Myslejovice, malebná obec na Prostějovsku, se pyšní bohatou historií a nádhernou přírodou. Navštivte významné historické památky jako kostel Zvěstování Panny Marie, objevte příběh chaty Wintrovky a prozkoumejte přírodní krásy včetně potoků a lesů vojenského újezdu Březina. Tento článek vás provede historií a přírodou této jedinečné obce.


Kolšov: Historie a současnost malebné obce v okrese Šumperk

Obec Kolšov

Kolšov: Historie a současnost malebné obce v okrese Šumperk

Obec Kolšov, nacházející se v okrese Šumperk v Olomouckém kraji, je místem s bohatou historií a fascinujícím původem svého jména. S 747 obyvateli si tato vesnice zachovává svůj unikátní charakter a nabízí nejen pohled do minulosti, ale i živou současnost. Původně známá jako Kojišov, vesnice prošla mnoha proměnami a dnes je Kolšov oblíbeným místem k životu. Obec se také může pochlubit kvalitní základní a mateřskou školou.