Obec Bohuslavice


č. 25, Bohuslavice 798 56
Obec Bohuslavice.
Když v r. 1901 rolníci z obce a okolí naložili horské mlékařské družstvo a vybudovali družstevní mlékárnu, netušili, že její komín se po mnoha letech stane hnízdištěm čápů. Mlékárna sloužila až do 21. zárí 1970, kdy byl její provoz po vybudování velkokapacitního mlékárenského podniku OLMA v Olomouci zastaven. Mlékárenský komín tak ztratil svůj význam, ale už po několika letech se na něm usídlila první čapí rodinka.

První zmínka o čápech bílých v katastru obce je uvedena v místní kronice v r. 1979. Tehdejší kronikář p.Antonín Bušina uvádí: "Dne 5. srpna 1979 se objevilo v trati hradisko (okolí Lacinovy samoty) hejno 18 čápů a 2 volavek. Hejno se zdrželo několik dalších dnů". Pravděpodobně jej lákala snadná možnost lovu na blízkých rybnících.

Již v následujícím roce - 1980 - na jaře na osiřelém mlékárenském komíně začala čapí rodinka budovat svoje hnízdo. V dalších letech se vše pravidelně opakovalo. Čápi přilétali v prvních 14 dnech měsíce dubna, někdy i koncem března, odlétali vždy kolem Bartolomějské pouti v posledním srpnovém týdnu. Bedlivý pozorovatel mohl vždy v červnu spatřit, jak z hnízda vykukují hlavičky mladých čápů, obycejně 1 - 3.

Výjimkou v hnízdění čápů byl r.1992, kdy 2. dubna přiletěl na komín 1 čáp, bohužel pak se už žádný neobjevil. Dle svědectví některých občanů byli u rybníků nalezeni 2 zastřelení čápi. Hnízdo na mlékárenském komíně zůstalo osiřelé i v následujícím roce, ale už od r.1994 čápi na komíně trvale hnízdí až do současných dnů.

Zvláštní událost se přihodila v r.1997. Nejprve přiletěl 1 čáp, asi po týdnu se k němu přidružil další a spolu začali budovat hnízdo. Po 14 dnech - 6.května - přiletel jiný párek čápů a s již uhnízděnými čápy svedl jakýsi "boj" o hnízdo, nalétávali na hnízdo a snažili se čapí rodinku vypudit. Ta se samozrějmě bránila a útočníky odrážela. Boj trval celé odpoledne, nakonec nový párek čápů odletěl s nepořízenou.

O hnízdění čápů v obci byly pravidelně zasílány zprávy na Českou ornitologickou společnost až do r. 1998, kdy se v České republice uskutečnilo již 18. celostátní sčítání hnízdících párů čápa bílého. V tom roce (1998) bylo z 1174 fyzicky existujících hnízd obsazeno 885 hnízd. Pro velmi nepříznivé povětrnostní poměry v červnu 1998 uhynulo 209 mláďat, přesto jich bylo vyvedeno 1786. (Viz publikace Cicinia Ciconia, vydala Česká ornitologická spolecnost, Praha 1999).

Na místních rybnících lze pozorovat i labutě. První zmínka o výskytu labutí je v kronice v r. 1989, pak v r. 1991, pravidelné hnízdění od r. 1995.

Produkty
  • státní správa, úřady a magistráty, instituce a organizace, obecní samospráva, zastupitelství krajů a měst

Nabízíme širokou škálu produktů a služeb v oblasti odpadového hospodářství, skladování a dílenského vybavení.

Nádoby na odpad a sběr dešťové vody.

Výroba krásných a praktických kuchyní a kuchyňských linek na míru.
Dětské a studentské pokoje vyráběné na zakázku– nábytek pro všechny věkové kategorie.


Související články
Historie obce Okřešice a kaple sv. Antonína Paduánského: Od benediktinů po současnost

Obec Okřešice

Historie obce Okřešice a kaple sv. Antonína Paduánského: Od benediktinů po současnost

Obec Okřešice, ležící v srdci Českomoravské vrchoviny, má bohatou historii, která sahá až do 16. století. Od svého založení třebíčskými benediktiny se obec vyvíjela a získávala na významu. Součástí její historie je také kaple sv. Antonína Paduánského, která se stala duchovním centrem obce. Ponořte se do historie této malebné vesnice a zjistěte více o její výjimečné kapli.


Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice

Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice, nacházející se v okrese Domažlice v Plzeňském kraji, je malebná obec s bohatou historií a přátelskou komunitou a je součástí tradiční oblasti zvané Chodsko, která je známá svou historií, lidovými tradicemi a krásnou přírodou. Leží v mírně zvlněné krajině, obklopená lesy a loukami, což z ní činí ideální místo pro odpočinek a relaxaci a také nabízí klidné a příjemné prostředí pro život. Okolí Puclic nabízí mnoho možností pro pěší turistiku, cykloturistiku a houbaření. V blízkosti se nachází několik turistických tras, které vedou přes lesy a louky. Puclice jsou také ideálním výchozím bodem pro výlety do Chodska, regionu s bohatou kulturní tradicí a jedinečným folklórem. Návštěvníci mohou zažít atmosféru chodských slavností, ochutnat místní speciality nebo se seznámit s tradičními řemesly.


Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany

Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany, dříve známá jako Fryšava nebo Vršava, se nachází asi 5 km severozápadně od městečka Hrušovany nad Jevišovkou v okrese Znojmo. Žije zde 809 obyvatel a je evidováno 221 domů. První písemná zmínka o Břežanech pochází z roku 1222, kdy byla součástí majetku velehradského kláštera. V tomto roce byl vysvěcen původní kostel sv. Bartoloměje, který se stal duchovním centrem obce. Ve 14. století byly Břežany povýšeny na městečko, což přineslo nový impuls pro jejich rozvoj. V polovině 17. století byl na místě bývalé tvrze postaven barokní zámek, který byl později přebudován ve stylu empírovém a klasicistním. Tento článek vás provede klíčovými událostmi a historickými místy Břežan.


Myslejovice - Historie a kulturní dědictví malebné obce na Prostějovsku

Obec Myslejovice

Myslejovice - Historie a kulturní dědictví malebné obce na Prostějovsku

Myslejovice, malebná obec na Prostějovsku, se pyšní bohatou historií a nádhernou přírodou. Navštivte významné historické památky jako kostel Zvěstování Panny Marie, objevte příběh chaty Wintrovky a prozkoumejte přírodní krásy včetně potoků a lesů vojenského újezdu Březina. Tento článek vás provede historií a přírodou této jedinečné obce.