Památník Lidice příspěvková organizace Ministerstva kultury


Tokajická 152, Lidice 273 54
Památník (memorial) Lidice, národní kulturní památka.

Památník Lidice spravuje rovněž NKP - Pietní území Ležáky a KP Lety

Památník Lidice nabízí:
- muzeum
- galerie s restaurací
- výstavy
- vzdělávací středisko
- ubytování
- růžový sad
- svatby, semináře, programy pro školy
- výtvarná soutěž, vědomostní soutěž
- přehlídka sborů oběti a hrdinové.

Muzeum:
Stálá audiovizuální expozice:
- "A nevinní byli vinni"
- výstavní síň IN MEMORIAM:
- výstavy viz domovské webové stránky.

Lidická galerie:
Stálá expozice
- výběr děl z "Lidické sbírky"
- Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice
- krátkodobé výstavy.

Růžový sad:
- přes 24 tisíc keřů 200 odrůd
- pořádání svateb.

Restaurace Lidické galerie:
- možnost obědů a večeří
- ubytování.

Otevírací doba:
Březen
- muzeum denně 9:00 - 17:00
- galerie denně 10:00 - 17:00

Duben-říjen :
- denně 9:00 - 18:00

Listopad-únor :
- denně 9:00 - 16:00

Zavírací dny: 24-26.12./31.12./1.1.2016

Produkty
  • výtvarné expozice, prodejní galerie, obrazy a sochy, keramické a dřevěné plastiky, výtvarná díla

Spolehlivý specialista na vodoinstalatérské, plynařské a topenářské práce.

Instalatérské práce

Jsme dborníky v oblasti elektromechanických a elektronických dílů. Věnujeme se distribuci elektromechanických a elektronických součástek pro průmyslové aplikace.


Související články
Muzeum čarodějnic v Kadani: Poutavý výlet do světa magie, historie a alchymie

Muzeum Čarodějnic

Muzeum čarodějnic v Kadani: Poutavý výlet do světa magie, historie a alchymie

V malebném městě Kadaň, které se pyšní jednou z nejlépe dochovaných historických rezervací v Česku, se nachází jedinečné Muzeum čarodějnic. Toto muzeum, založené sochařem Jaroslavem Stejným, vás přivítá v Domu U Slunce a nabídne vám zcela nový pohled na čarodějnictví. Návštěvníci všech věkových kategorií zde objeví fascinující svět alchymistů, moudrých vědem a kouzelnických škol, kde černá a bílá magie ožívají v podmanivých expozicích.


Chopinův Festival v Mariánských Lázních: Oslava hudebního dědictví

Společnost Fryderyka Chopina, spolek

Chopinův Festival v Mariánských Lázních: Oslava hudebního dědictví

Chopinův Festival v Mariánských Lázních je významnou kulturní událostí, která přitahuje milovníky klasické hudby z celého světa. Festival, věnovaný životu a dílu Fryderyka Chopina, nabízí bohatý program koncertů a kulturních akcí. Navštivte památník Chopina a prožijte atmosféru doby, kdy tento geniální skladatel žil a tvořil.


Odkryjte tajemství pravěku v Muzeu Eduarda Štorcha a Karla Zemana

Obec Ostroměř

Odkryjte tajemství pravěku v Muzeu Eduarda Štorcha a Karla Zemana

V srdci malebné obce Ostroměř se nachází místo, kde čas zastavil svůj běh a otevírá brány do dávných dob. Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana je svědectvím nejen o dvou slavných rodácích, ale i o historii a představivosti, která překračuje generace.


Důležité centrum kultury v Moravském Krumlově

Městské kulturní středisko Moravský Krumlov, příspěvková organizace

Důležité centrum kultury v Moravském Krumlově

V Moravském Krumlově, malebném městečku ležícím v jižní části Moravy, se nachází jedinečná instituce - Městské kulturní středisko. Městské kulturní středisko Moravský Krumlov je příspěvková organizace, která je důležitým centrem kultury ve městě. Své sídlo má na náměstí T.G.M. a nabízí širokou škálu kulturních služeb a aktivit. Mezi její hlavní činnosti patří provozování informačního centra, městského muzea a galerie Knížecí dům, Městská knihovna, zámek a organizování kulturně-vzdělávacích programů pro veřejnost. Významnou akcí, kterou provozuje je správa Slovanské epopeje Alfonse Muchy vystavené na zámku v Moravském Krumlově.


Firemní články
Stálá výstava v muzeu památníku Lidice

Stálá výstava v muzeu památníku Lidice

Muzeum památníku Lidice zve návštěvníky na poučnou expozici s názvem „A nevinní byli vinni“. Výstava byla poprvé otevřena v roce 2006 a divákovi nabízí emotivní průřez doby protektorátu Čechy a Morava. Výjevy přibližují druhou větovou válku a osudy lidí podle nejnovějšího historického zkoumání. Expozice je sestavena z kouzla světel a obrazů padlých, kteří by neměli být zapomenuti. Provází jí prezentace snímků z autentických materiálů, fotografií, dotočených záběrů podle historických okolností a pár dochovaných pozůstatků ze zničené obce. Mgr. B. Prokůpek sestavil výtvarnou část expozice, o historické scénáře se postarali Dr. Stehlík a Mgr. Burian. Součástí expozice je dochovaná historická lidická hasičská stříkačka.


Pietní území Ležáky - NKP

Pietní území Ležáky - NKP

Pietní území Ležáky: - památník odboje proti nacismu. Bývalá kamenická osada sloužila za druhé světové války jako úkryt parašutistické skupiny Silver A , po atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha byla tato osada v následném teroru proti civilnímu obyvatelstvu vypálena a domy byly srovnány se zemí. Dospělí byli eskortováni do Pardubic, kde byli v Zámečku zastřeleni. Část dětí byla odvlečena do Německa. Expozice muzea: " Ležáky, osada která nemlčela."


70. výročí vyhlazení obce Lidice a Ležáky

70. výročí vyhlazení obce Lidice a Ležáky

Dne 10.6. 2012 si připomínáme 70. výročí vypálení obce Lidice, osady Ležáky a tzv. heydrichiády. Tyto akty nacistické zvůle na civilním obyvatelstvu se staly celosvětovým symbolem a ve své době impulsem pro ještě větší odpor vůči hitlerovskému Německu. Zejména zpráva o zničení Lidic obletěla celý svět. Záměr nacistů o vymazání české vesnice z povrchu světa však nevyšel. Na počest Lidic přijala řada obcí po celém světě jméno Lidice. Stejné jméno dodnes nesou mnohé ženy z různých částí světa. Lidice nepřestaly žít, naopak se nesmazatelně vepsaly do myslí lidí celého světa. Od tragických událostí uběhlo již 70 let, ale jakkoliv nám ta doba připadá vzdálená, musím připomenout, že přímí účastníci těchto událostí mezi námi stále žijí, jako memento všeho zlého, co se v červnových dnech roku 1942 na našem území událo. Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických občanů. Po ukončení války se ze zajetí v koncentračních táborech vrátilo zpět do vlasti 143 lidických žen a po dvouletém pátrání pouhých 17 lidických dětí. Z osady Ležáky bylo popraveno 51 mužů, žen a dětí, jedinými přeživšími byla dvě malá děvčátka. Nikomu z nás by nemělo být toto výročí a osudy umučených a zavražděných obyvatel Lidic a Ležáků lhostejné. Vzpomínejme na ně nejen ve dnech výročí, ale nebraňme se vzpomínkám po celý rok.


Lidické zimní večery

Lidické zimní večery

Památník Lidice Váz zve na 7. ročník cyklu oblíbených Lidických zimních večerů. Lidické zimní večery budou zahájeny 4. října 2011 "Křeslem pro" redaktora Českého rozhlasu Roberta Tamchynu, kterého bude zpovídat Zdeněk Mahler. Vstupenky a předplatné na kulturní akce je možno zakoupit v recepci Lidické galerie. Místa je však nutno rezervovat 3 dny před představením. Přehled představení připravovaných v rámci “Lidických zimních večerů“ sezóna 2011 - 2012 naleznete v přiloženém souboru.


Světlo za Audrini

Světlo za Audrini

Památník Lidice pořádá každoročně vzpomínkové pořady s podobně postiženými obcemi za druhé světové války, ale i v nedávné minulosti. Ve spolupráci s lotyšskými partnery pořádáme 9. listopadu 2010 vzpomínkovou akci pod názvem "Světlo za Audrini". Delegace z Audrini představí v Lidicích putovní výstavu, zasadí symbolicky růže v Růžovém sadu, uskuteční odborný seminář a vzpomínkový den bude zakončen národním kulturním večerem. Není bez zajímavosti, že spolupráce Památníku Lidice s Lotyši má v posledních letech, díky příkladné součinnosti velvyslanectví České republiky v Rize, několik podob. Zejména je potěšitelná každoroční účast lotyšských dětí v Mezinárodní dětské výtvarné výstavě Lidice.