Statutární město Ostrava
Městský obvod Nová Bělá


Mitrovická 100/342, Ostrava - Nová Bělá 724 00
Úřad městského obvodu Nová Bělá, městský úřad.

V první písemné zmínce z roku 1392 potvrzuje olomoucký biskup Mikuláš manželce biskupského maršála Jošta z Volfsburku Elišce věno 150 hřiven roční činže ze vsi Nová Bělá.Podle dalšího zápisu v lenní knize olomouckého biskupství držitelem paskovského panství byl Jošt a jeho bratři. K panství patřil Paskov - ves, tvrz a dvůr, Nová Bělá, Nová Hrabová, část Staré Hrabové a Malý Sviadnov. Pod paskovské panství patřila Nová Bělá až do zrušení poddanství v roce 1848.

Ve středověku měla Nová Bělá asi 25 lánů orné půdy.
Lánem se označovala půda, kterou v době kolonizace stačil obdělat jeden člověk s koňským dvouspřežím. Podle lánového rejstříku bylo v Nové Bělé v roce 1676 22 usedlíků.
17 z nich hospodařilo na půdě o výměře 21 až 60 měřic, pět usedlíků byli domkaři. Obec tehdy vlastnila kovárnu a les Bučina, vrchnost měla v katastru obce dva rybníky, les Lipiny a oboru v lese Bučina. V roce 1698 postavila krčmu, kterou vzápětí prodala poddanému Janu Figarkovi za 300 zlatých.

V roce 1795 byla na obecní náklady a ze sbírek občanů vybudována v Nové Bělé kaple, v roce 1823 byl na novobělských polích vztyčen kamenný kříž. Také v Mitrovicích byla vybudována kaplička, kterou zde prý nechala postavit manželka zavražděného sedláka.

V roce 1771 bydlelo v Nové Bělé 190 dospělých a 53 dětí.
O šedesát let později měla obec už 537 obyvatel a 89 domů.
Zápisy z roku 1843 uvádějí, že se zde hospodařilo na 1265 jitrech půdy, z toho 775 jiter polí, 76 jiter luk a 61 jiter neproduktivní půdy.
K dalšímu velkému oživení života v obci došlo ve druhé polovině 19.století, kdy se Novobělané přestali živit výlučně zemědělstvím a začali dojíždět do dolů a hutí do Ostravy.
Zatímco v roce 1843 zde bylo 556 obyvatel, v r.1900 už 939 a v r.1940 už 1756 obyvatel.
K Moravské Ostravě byla Nová Bělá připojena v r.1941, o 13 let později se stala opět samostatnou obcí.Pod Ostravu začala patřit opět v r.1975 a to především jako zázemí pro bytovou výstavbu.
Počet obyvatel k 31.12.2009 byl 1732.
Na území městského obvodu je od roku 2006 provozován dům s pečovatelskou službou s 16 byty 1+kk, 2 byty 2+kk a čtyřmi byty 2+kk pro mladé manžele - tzv. rozjezdové byty.

Produkty
  • přidělení čísla popisného, evidence obyvatel, správa místních poplatků, legalizace a vidimace, městská a obecní policie

Školení zaměstnanců v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany.
Odborné základní, rozšířené i opakované školení řidičů VZV a manipulační techniky, revize.

Převíjení a navíjení elektromotorů včetně oprav a servisu.
Výroba elektromotorů i jejich opravy spolehlivě, snadno a kvalitně.


Související články
Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice

Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice, nacházející se v okrese Domažlice v Plzeňském kraji, je malebná obec s bohatou historií a přátelskou komunitou a je součástí tradiční oblasti zvané Chodsko, která je známá svou historií, lidovými tradicemi a krásnou přírodou. Leží v mírně zvlněné krajině, obklopená lesy a loukami, což z ní činí ideální místo pro odpočinek a relaxaci a také nabízí klidné a příjemné prostředí pro život. Okolí Puclic nabízí mnoho možností pro pěší turistiku, cykloturistiku a houbaření. V blízkosti se nachází několik turistických tras, které vedou přes lesy a louky. Puclice jsou také ideálním výchozím bodem pro výlety do Chodska, regionu s bohatou kulturní tradicí a jedinečným folklórem. Návštěvníci mohou zažít atmosféru chodských slavností, ochutnat místní speciality nebo se seznámit s tradičními řemesly.


Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany

Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany, dříve známá jako Fryšava nebo Vršava, se nachází asi 5 km severozápadně od městečka Hrušovany nad Jevišovkou v okrese Znojmo. Žije zde 809 obyvatel a je evidováno 221 domů. První písemná zmínka o Břežanech pochází z roku 1222, kdy byla součástí majetku velehradského kláštera. V tomto roce byl vysvěcen původní kostel sv. Bartoloměje, který se stal duchovním centrem obce. Ve 14. století byly Břežany povýšeny na městečko, což přineslo nový impuls pro jejich rozvoj. V polovině 17. století byl na místě bývalé tvrze postaven barokní zámek, který byl později přebudován ve stylu empírovém a klasicistním. Tento článek vás provede klíčovými událostmi a historickými místy Břežan.


Myslejovice - Historie a kulturní dědictví malebné obce na Prostějovsku

Obec Myslejovice

Myslejovice - Historie a kulturní dědictví malebné obce na Prostějovsku

Myslejovice, malebná obec na Prostějovsku, se pyšní bohatou historií a nádhernou přírodou. Navštivte významné historické památky jako kostel Zvěstování Panny Marie, objevte příběh chaty Wintrovky a prozkoumejte přírodní krásy včetně potoků a lesů vojenského újezdu Březina. Tento článek vás provede historií a přírodou této jedinečné obce.


Kolšov: Historie a současnost malebné obce v okrese Šumperk

Obec Kolšov

Kolšov: Historie a současnost malebné obce v okrese Šumperk

Obec Kolšov, nacházející se v okrese Šumperk v Olomouckém kraji, je místem s bohatou historií a fascinujícím původem svého jména. S 747 obyvateli si tato vesnice zachovává svůj unikátní charakter a nabízí nejen pohled do minulosti, ale i živou současnost. Původně známá jako Kojišov, vesnice prošla mnoha proměnami a dnes je Kolšov oblíbeným místem k životu. Obec se také může pochlubit kvalitní základní a mateřskou školou.