Top firmy

Vinařství V & M Zborovský, v.o.s.

Výroba a prodej vlastních vín ve vinotéce nebo v e-shopu zborovsky.cz

VÍCE ZDE

EDB doporučuje









Hlavní 180,
74725 Rohov
Obecní úřad Rohov.
Obec Rohov leží v nejsevernějším výběžku okresu u státních hranic s Polskem. První písemná zpráva pochází z roku 1349 a o obci Rohov se zmiňuje tzv. opavský mostní rejstřík.
Při dělení velkého Opavska roku 1377 patřila obec Žibřidovi z Křanovic a v následujícím století se vystřídala řada šlechticů používajících titul z Rohova.
Jistě však z Rohova pocházeli známí rytíři, kteří vlastnili nedaleký statek Šamařovice a podle něj se titulovali
Šamařovští z Rohova. V jejich držbě byla přechodně i Chuchelná, Stěbořice a Strahovice. Nedaleko Rohova si
vybudovali v 15. století tvrz Světlov, kterou však již v roce 1502 prodali Jiříkovi Požárovi z Černíkova.
Ves Rohov s částí Stěbořic prodal Vavřinec z Rohova v roce 1509 Janu Tlumokovi ze Slavíkova, který se oženil se Salomenou z Rohova. Jejich příbuzná Maruše ze Slavíkova se podruhé provdala za Petra Karvinského z Karvína a tím se roku 1533 dostal Rohov do vlastnictví karvinských. V roce 1540 kupují Rohov bratři Jan a Vavřinec z Drahotuš a
připojují jej k panství Dolní Benešov.
Roku 1619 vlastní Rohov David Šebastián Mošovský a v průběhu třicetileté války statek zcela zpustl a zanikla i tvrz
Světlov. V roce 1676 kupuje Rohov Karel Maxmilián Lichnovský a připojuje obec k Chuchelné. Na místě tvrze buduje dvůr Světlovec.
V roce 1721 byla v Rohově panská krčma a dvůr. V roce 1797 v Rohově vznikla škola a od roku 1819 se vyučuje v samostatné budově, přestavěné roku 1836. Roku 1861
však škola vyhořela a byla znovu postavena až v roce 1897. V současné době navštěvují děti z Rohova školu v Sudicích. Od roku 1742 se stává Rohov součástí Pruska.
Po připojení k ČSR v roce 1920 byla u Rohova samota Podrohovčí a Lichnovského dvůr Světlovec. Od roku 1975 byl Rohov přičleněn k Sudicím, od roku 1990 je samostatnou obcí.
V obci se dochovaly roubené špýchary z konce 18. a 19. století.
V obci je kaple sv. Petra a Pavla v novodobém stylu.

Související články

Obec Džbánice

Historie a tradice v obci Džbánice v srdci Moravy

Obec Džbánice, která se nachází v okrese Znojmo v blízkosti Moravského Krumlova, se poprvé objevuje v historických dokumentech v roce 1253, kdy byly nové desátky ze Džbánic dány nově vysvěcenému kostelu v Trstěnicích. Tato zmínka potvrzuje dlouhou historii obce, jejíž kořeny sahají hluboko do středověku.


Obec Záluží

Historie formovaná obchodními stezkami a šlechtickými rody

Oblast v okolí obce Záluží a vesnici Kozlovice, které se nachází v okrese Litoměřice, je historicky významná díky své strategické poloze podél obchodních stezek, což potvrzují archeologické nálezy. Region byl úzce spjat s pražským arcibiskupstvím, které v průběhu staletí získávalo rozsáhlé majetky. Postupné střídání majitelů, od církevní správy až po významné šlechtické rody, výrazně ovlivnilo rozvoj této oblasti, která si udržela svou historickou kontinuitu až do moderní doby.


Obec Staré Sedliště

Staré Sedliště: Malebná obec s bohatou historií na Tachovsku

Staré Sedliště, dříve známé pod německým názvem Alt Zedlisch, je půvabná obec ležící ve východním předpolí Českého lesa mezi městy Tachov a Bor u Tachova v okrese Tachov v Plzeňském kraji. Tato významná obec se může pochlubit historií sahající až do 12. století, díky čemuž patří k nejstaršímu středověkému osídlení Tachovska.


Městys Olbramkostel

Městys Olbramkostel: Malebný klenot Znojemska v srdci přírody

Městys Olbramkostel se nachází v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. Leží v malebné krajině Jevišovické pahorkatiny, na jihozápadním okraji přírodního parku Jevišovka a nabízí nádherné výhledy a příležitosti k odpočinku i poznávání okolní přírody. S počtem obyvatel kolem 532 (k roku 2024) a rozlohou 10,78 km² je oblíbeným cílem turistů i místních obyvatel, kteří ocení jeho klidnou atmosféru a zajímavé okolí. Tento půvabný kout Znojemska poskytuje návštěvníkům jedinečný zážitek a místním obyvatelům příjemné místo k životu.


Obec Děkov

Obec Děkov: Malebný klenot středočeského venkova

Hledáte místo, kde se zastavil čas a kde můžete zažít autentický středočeský venkov? Pak je obec Děkov tím pravým místem pro vás! Tato malebná vesnice, jež se skládá ze tří částí Děkov, Nová Ves a Vlkov, ležící v okrese Rakovník ve Středočeském kraji, nabízí svým návštěvníkům jedinečnou kombinaci historického dědictví, přírodních krás a vřelé pohostinnosti místních obyvatel. Díky své poloze v chráněné krajinné oblasti Džbán nabízí jedinečné přírodní scenerie.

Aktuální microsite





Aktuální PR články

Obec Pržno

Pržno je malá, ale půvabná obec ležící v srdci Moravskoslezského kraje, pouhých 10 kilometrů severovýchodně od Frýdku-Místku. Toto idylické místo vzniklo na údolní záplavové nivě řeky Ostravice pod prvními vyššími kopci beskydského předhůří, jako lánová ves kolonizačního typu asi již před rokem 1573, kdy je o ní první písemná zmínka a kdy zde žili dřevaři a pastevci ovcí. V letech 1974-1989 byla obec součástí Frýdlantu nad Ostravicí.


Obec Bílá

V srdci Moravskoslezských Beskyd se nachází obec Bílá, která je ideálním místem pro všechny, kteří chtějí spojit objevování historie s aktivním odpočinkem. Od lanových parků po historické vodní nádrže, Bílá nabízí atrakce pro celou rodinu. Obec Bílá, nacházející se v okrese Frýdek-Místek, je jednou z nejmladších beskydských obcí, avšak s historií sahající hluboko do minulosti. Její vznik byl úzce spjatý s dělením historického území Ostravice a je příkladem bohatého kulturního dědictví spojeného s přírodními krásami.